Тържествено честване 150 години априлско въстание 2026 г.
20 април Урок по родолюбие
ОТ ПОДВИГА КЪМ СВОБОДАТА
150 години безсмъртие, памет и родолюбие
С дълбоко уважение и признателност СУ „Вичо Грънчаров“ отбеляза 150-годишнината от Априлското въстание – събитие, оставило незаличима следа в историята на България и вдъхновило поколения българи.
През изминалите дни училището се превърна в център на родолюбието, където ученици и учители заедно съхраниха паметта за героичното минало и показаха, че историята е жива.
В честванията активно се включиха учениците от начален етап, заедно със своите класни ръководители, както и преподавателите по музика Надежда Борисова и Рениета Пашова и колегите от ЦДО. С много вълнение децата изпълниха патриотични песни, рецитираха стихотворения и създадоха красиви рисунки, посветени на българските възрожденци.
Чрез филми и образователни инициативи учениците се докоснаха до драматичните събития от 1876 година и усетиха силата на българския дух.
Особено въздействаща бе възстановката, посветена на Елена Грънчарова, както и историческата беседа с учениците от IV „а“ и IV „б“ клас, реализирана с участието на г-жа Диана Николова – старши учител по английски език и история.
В инициативите се включиха активно и учениците от прогимназиален етап:
– V „А“ и V „Б“ клас
– VI „А“ и VI „Б“ клас
– VII „А“ клас
Те участваха в тематични беседи и прожекции, сред които филмът „Девет глътки живот“, организирани от преподавателите по история и цивилизации г-жа Евдокия Карагеоргиева и г-жа Веселина Георгиева.
Учениците от VII „А“ клас посетиха на исторически музей и участие в открита беседа в парк „Христо Ботев“, водена от г-н Теодор Ненов.
В знак на признателност те поднесоха цветя пред паметници на бележити личности - Христо Ботев, Сидер Войвода, Вичо Грънчаров и Елена Грънчарова.
Кулминация на честванията бе участието на VII гвардейски ученически отряд към СУ „Вичо Грънчаров“ в общоградските тържества. Със своето достойно присъствие учениците показаха силата на традициите и приемствеността между поколенията.
С всички инициативи училището доказва, че паметта за Априлското въстание не е просто исторически факт, а жив пламък, който вдъхновява, възпитава и изгражда национално самочувствие.
Нека помним героите! Нека пазим тяхното дело живо!
Публикация във Facebook от СУ "Вичо Грънчаров" - вижте тук

